Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Zagrożenia i samoobrona dzieci we współczesnych czasach

W świecie pełnym zawirowań i ciągle to nowych zagrożeń na rodzicach spoczywa szczególna odpowiedzialność, by wychować pociechy roztropne, sprawne fizycznie, świadome zagrożeń i zdolne do szeroko rozumianej samoobrony.

Samoobrona to nie tylko umiejętność kontratakowania, ale też właściwa wiedza i zachowania, które pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji złych wydarzeń.

Co zrobić, by dziecko było bardziej bezpieczne?

Przekaż dziecku odpowiednią WIEDZĘ na temat bezpieczeństwa. Twoja pociecha powinna wiedzieć:

 • jakie istnieją potencjalne zagrożenia (oczywiście rozmowy na ten temat muszą być dostosowane do wieku dziecka, nie chodzi o to, by dziecko przestraszyć);
 • jak się ono nazywa i jak się nazywają jego rodzice (zwłaszcza jeśli np. mama dziecka ma inne nazwisko) oraz jaki jest numer telefonu przynajmniej jednego z opiekunów;
 • jaki jest numer alarmowy (112) i w jaki sposób z niego korzystać;
 • jak zachowywać się w kontaktach z obcymi;
 • jak obronić się przed próbą porwania;
 • jak zachowywać się wśród tłumu w panice;
 • jak przyjąć pozycję obronną;
 • jak bronić się przed atakiem psa;
 • w jaki sposób uciekać z miejsca zagrożenia;
 • jak alarmować zagrożenie krzykiem.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci należy zadbać również o ich fizyczną sprawność i odpowiednie UMIEJĘTNOŚCI – zwłaszcza w tych czasach, kiedy na zajęciach z WF-u nie wymaga się od dzieci zbyt wiele, a one same często również nie garną się do takich aktywności. Co możesz zrobić?

 • wykorzystaj zwykłe codzienne spacery do wspólnego ćwiczenia fizycznych sprawności;
 • zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia sportowe (np. do grupy typu Strong Kids – obecnie projekt funkcjonuje w Anglii, ale może w Polsce pierwszą grupę założysz właśnie Ty??);
 • przećwicz z dzieckiem w praktyce, jak przyjąć pozycję obronną, jak chronić się przed atakiem psa, jak bronić się przed próbą porwania.

O projekcie Strong Kids – bezpieczne dzieci

Strong Kids to projekt realizowany poprzez zajęcia z dziećmi i książkę pt. Strong Kids – bezpieczne dzieci. Poradnik dla rodziców.

Strong Kids to projekt, który powstał jako odpowiedź na czasy, w których ciężko oderwać dzieci od ekranów smartfonów, lekcje wychowania fizycznego w szkołach są takie, jakie są, a nas, rodziców, ciągle zaskakują informacje, że gdzieś wybuchła bomba na koncercie, ktoś zaatakował nożem ludzi w galerii handlowej, czy też jakieś dziecko zostało porwane w biały dzień. Jako człowiek, który przez większą część swojego życia trenował różne sztuki walki, jak też pasjonat metod samoobrony szeroko rozumianej i wszelkich systemów szkoleniowych stosowanych w różnych armiach świata, postanowiłem zrobić coś pożytecznego – na początku dla swoich wnucząt, których w tej chwili mam już siedmioro, a potem i dla innych dzieci. Dzięki tej książce poznasz historię powstania projektu Strong Kids, ale też możesz się z niej dowiedzieć wielu praktycznych rzeczy, które jako rodzic będziesz mógł wykorzystać w edukacji swoich pociech.

Leszek Elmerych

Zdobądź informacje i praktyczne wskazówki, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka i zamów już dziś publikację drukowaną lub e-book pt. Strong Kids – bezpieczne dzieci. Poradnik dla rodziców.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *