Nie sŁÓDŹ E-BOOK (PDF)

21.00 

..........................

TYTUŁ: nie sŁÓDŹ

LICZBA STRON: 186

FORMAT: PDF

ROK WYDANIA: 2015

WYDAWNICTWO: Primum Verbum

ISBN: 978-83-65237-03-3, e-ISBN 978-83-65237-73-6

Uwaga: Przed nieautoryzowanym rozpowszechnianiem każda książka elektroniczna chroniona jest znakiem wodnym. E-book zostaje wysłany automatycznie na adres e-mail podany przy zamówieniu po otrzymaniu należności przez Primum Verbum (przy przelewie natychmiastowym czas oczekiwania zazwyczaj nie przekracza 30 minut).

Opis

TYTUŁ: nie sŁÓDŹ

LICZBA STRON: 186

FORMAT: PDF

ROK WYDANIA: 2015

WYDAWNICTWO: Primum Verbum

ISBN: 978-83-65237-03-3, e-ISBN 978-83-65237-73-6

Książka zawiera czternaście opowieści. O Łodzi. Dla Łodzi. Przeciw Łodzi. Czternaście historii. Prawdziwych. Zmyślonych. Z pogranicza jawy i snu. Z nich wyłania się obraz miasta: w dużej mierze przerysowany, karykaturalny, paradoksalny, a jednak niepozbawiony elementów rzeczywistych, realnych, prawdziwych.

Rzeczywistość przedstawiona w zbiorze jest bowiem ponura i szara – budzi obrzydzenie, rodzi strach. Słowa zawarte w książce – dobitne i nierzadko wulgarne – pozwalają zagłębić się w mniej reprezentacyjne części miasta, poznać fakty, skrywane na ogół przed przyjezdnymi, pomijane we wszelkiego rodzaju przewodnikach i albumach. Unaoczniają świat brutalny, pełen nienawiści, patologii, świat bez perspektyw, który realnie oddziałuje na ludzi, mieszkańców miasta zmagających się już z losem, własnymi lękami, oczekiwaniami i ambicjami innych.

Bezsilność i beznadzieja miejsca wkrada się w życie sfrustrowanych, lękliwych ludzi, również młodych, skazanych na istnienie, nad którym nie mogą przejąć kontroli. Skazani na porażkę.

Czternaście opowieści.

O Łodzi. Dla Łodzi. Przeciw Łodzi.

Obnażenie. Uwznioślenie. Zmyślenie.

Żonglerka słowna. (A)fabularne akrobacje.

Opowiadania, które żuć można jak żelki, i historie, co wybuchają pod skórą.

„Jesteś niezatapialna, jesteś Łodzią”.

„Wracasz. Tylko Łódź nie spogląda na ciebie chłodno, tylko ona jest oparciem w obliczu rozpadu i wstrząsu, tylko ona składa cię na powrót, gdy rozsypujesz się jak cukier ze zbitego słoika” (Substancje smoliste).

„Wszyscy tutaj jesteście, w pewnym sensie, zrodzeni z chaosu. Z tych konających, kaszlących krwią bram i kamienic bliskich delirium. Z tych zapomnianych form stojących pod sklepami monopolowymi, blokowisk nieszczęść na Bałutach. Jesteście dziećmi biegu przez Gdańską, bezmiarem smutku i wyrachowania. Włosem na języku, którego nie można znaleźć, kłującą rzęsą w oku, skrajnym swędzeniem pośrodku pleców. Przybieracie kształt gęstej flegmy, astygmatyzmu z ulicy Wschodniej. W zależności od humoru stajecie się bezsenną nocą albo ciężką iluzją o poranku” (Warunki biometeo).

Spis treści

Małgorzata Pawlak
Substancje smoliste

Marta Chylińska
Dziś możliwe smoki nad Pogonowskiego

Anna Maria Guziewska
Ławka

Edyta Zajdlic
Babka na zimno

Magdalena Rumieniecka
Pojęcie względne

Paulina Bochen
Nikt

Roksana Milczarska
Janka

Natalia Wolska
Nie rozglądaj się

Kamil Mazerant
Należy spożyć przed

Olga Kuropatwa
Krótka historia rozpadu

Sara Malong
W centrum uwagi

Adam Buczyński
Nieuchwytność snów

Aleksandra Jaworska
W ich oczach

Michalina Rojewska
Warunki biometeo