STRONG WOMEN – bezpieczne kobiety E-BOOK

19.95 

..........................

TYTUŁ: STRONG WOMEN – bezpieczne kobiety

AUTOR: Leszek Elmerych

ROK WYDANIA: 2020

FORMAT: PDF

LICZBA STRON: 86

WYDAWNICTWO: Primum Verbum

ISBN: 978-83-66354-23-4, e-ISBN: 978-83-66354-24-1

 

Opis

Kobiety narażone są na szereg zagrożeń, takich jak napaści na tle seksualnym czy rabunkowym. Profilaktyka stanowi oczywiście fundament samoobrony, ale bywa, że – mimo przestrzegania zasad ostrożności – kobieta staje się ofiarą napaści na tle seksualnym lub rabunkowym. Znajomość podstawowych zasad samoobrony pomaga zwiększyć bezpieczeństwo każdej z pań.

W dzisiejszych czasach na kobiety czyha wiele zagrożeń, dlatego warto sięgnąć po książkę “STRONG WOMEN – bezpieczne kobiety”, która zawiera wiele praktycznych, dedykowanych kobietom wskazówek, jak zadbać o własne bezpieczeństwo.

FRAGMENTY

Rys profilaktyczny

No ale możesz zapytać: czyli co? Mam teraz zostać mistrzynią sztuk walki? Nie, nie musisz zostawać mistrzynią sztuk walki. 90% ludzi, którzy obronili się przed napadem, nie było mistrzami sztuk walki. Oczywiście jest to duży plus, jeśli trenujesz takie sztuki, ale to w 100% i tak Cię nie zabezpieczy. Liczy się zdrowy rozsądek, odpowiednie nawyki i trochę wiedzy z dziedziny samoobrony.

Właściwy wybór drogi

Nie zawsze najkrótsza droga jest tą najbezpieczniejszą, czasem warto przespacerować się kawałek dalej i zostać na przykład w obiektywach kamer lub być widoczną z okien sąsiadów.

Warto też zwrócić uwagę na stronę ulicy, którą chodzisz. Spece od służb zalecają, żeby trzymać się w takim kraju, jak Anglia, gdzie ruch jest lewostronny, prawej strony, czyli idziemy prawym chodnikiem. Ma to na celu zabezpieczyć Cię przed śledzeniem i ewentualnym porwaniem do auta, które może jechać bezpośrednio za Tobą, kiedy szłabyś lewym chodnikiem. Powiesz, że i tak można by Cię było wtedy śledzić, jadąc po prostu prawym pasem. Tak, ale istnieje coś takiego jak widzenie kątowe. Wystarczy, że lekko odwrócisz głowę i już możesz zauważyć dziwnie wolno jadący samochód za Tobą. No i nie jest tak łatwo wciągnąć Cię do auta, które nie jedzie bezpośrednio przy Twoim krawężniku, prawda? A jeśli masz jeszcze po drodze kawałek ulicy jednokierunkowej, to sprawę śledzenia masz jakby z głowy. Oczywiście w Polsce, gdzie obowiązuje ruch prawostronny, chodzimy lewym chodnikiem.

Tak więc, Drogie Panie, nie pchamy się w ciemne uliczki, zakamarki czy jakieś zakątki, ryzykowną nieroztropnością jest udowadnianie swojej odwagi przez takie zachowania. Bardzo zachęcam do przeanalizowania drogi, którą cyklicznie pokonujesz, bo być może da się zmienić jakiś nawyk, aby Twoja droga stała się bezpieczniejsza. Szczególnie jeśli jesteś elegancką kobietą, lubiącą się dobrze ubrać czy założyć jakiś kosztowny drobiazg, który – komu jak komu – ale złodziejowi pewnie w pierwszej kolejności rzuci się w oczy.

Twoja kondycja fizyczna

Zachęcam do choćby minimalnej aktywności fizycznej. Jeśli jesteś na spacerku, przebiegnij kawałeczek. Teraz w parkach często widzi się też takie stacjonarne siłownie, spróbuj więc poćwiczyć, instrukcje są umieszczone na obrazkach obok tych sprzętów. Idealnie by było, gdyby ktoś, kto się na tym odrobinkę zna, pokazał Ci proste uderzenie ręką czy podstawowe kopnięcie w przód.

Wiem, że każdy widział takie uderzenia w filmach, ale możesz mi wierzyć, że widzieć a wykonać coś takiego to dwie różne sprawy. A jeszcze jakbyś mogła gdzieś spróbować wykonać takie uderzenie czy kopnięcie, wydając jednocześnie z siebie okrzyk, byłoby idealnie. Tak więc znajdź jakiś wiszący worek albo ustaw męża z dużą poduszką i sprawdź, czy jesteś w stanie w ogóle sprawić, żeby Twoja ręka uderzyła, a nie pchnęła. I przekonaj się, czy potrafisz kopnąć mocno na przykład w tę poduszkę, którą mąż ma trzymać na wysokości swoich klejnotów. Wiem, że wiesz, o jaką wysokość mi teraz chodzi. A potem dodaj jeszcze okrzyk, po prostu się wydrzyj tak, jakbyś krzyknęła na kogoś, kto wlazł na świeżo umytą przez Ciebie podłogę w zabłoconych buciorach. Te krzyki wydają się śmieszne, ale jest to bardzo ważne, żeby umieć krzyknąć tak z impulsu wywołanego Twoim umysłem.

Walka z agresorem

Walka ma tylko sens, jeśli napastnik jest jeden i akurat czujesz się na siłach, żeby go zaskoczyć. I ciągle powtarzam, że nie każda kobieta, nawet w takiej sytuacji, będzie umiała przełamać swój opór moralny, żeby zrobić rzeczywistą krzywdę napastnikowi, wkładając mu palce w oczy czy uderzając z całej siły w gardło lub kopiąc w krocze. To trzecie wbrew pozorom nie jest wcale najłatwiejsze, bo trzeba dobrze trafić. Wystarczy mały ruch biodrami i już Twoje kopnięcie nie będzie rozwiązywać problemu, a na pewno wzmocni agresję napastnika.

[…] kluczową rolę będzie odgrywało zaskoczenie. Zwykle agresor wie, że się go będziesz bać i czasem dobrze jest nie wyprowadzać go z błędu od razu. Lepiej wyczekać odpowiedni moment i wtedy zaatakować.

Ucieczka

Zawsze też obieramy kierunek ucieczki w stronę, gdzie najszybciej możemy spotkać ludzi. Nie zwiewamy w bramy, z których nie ma wyjścia. Tak zwana świadomość otoczenia jest bardzo przydatną rzeczą. Jeśli chodzisz dość często jakąś drogą, warto wiedzieć, co jest za płotem i co jest za krzakami po drugiej stronie ulicy.

Atak psa

Jeśli jesteś atakowana przez jakiegokolwiek psa:

– Nie uciekaj – zwykle pies będzie od Ciebie szybszy i właśnie kiedy uciekasz, to on będzie Cię gonił, bo po prostu ma to zapisane w swoim instynkcie. Stajesz się wtedy łatwym do zaatakowania celem, może złapać Cię za nogę, przewrócić i istnieje ryzyko, że skończy się to źle.

– Zatrzymaj się i jeśli masz na przykład rękawiczkę, czapkę czy nawet torebkę bez cennej zawartości, to rzuć to przed psa, ale absolutnie nie w niego, żeby to widział, lecz nie odebrał jako atak na siebie. Istnieje szansa, że zwierzę zainteresuje się zdobyczą i jednocześnie straci zainteresowanie Tobą.

Ataki rabunkowe

Niestety, patrząc statystycznie, ofiarami ataków na tle rabunkowym też najczęściej są kobiety. Któż z nas nie słyszał o próbach wyrwania torebki starszej pani w metrze czy próbie wyciągnięcia portfela z rozpiętej torebki w sklepie, kiedy jakaś kobieta stała akurat w ciasnej kolejce do kasy.

Chciałbym tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na jedną rzecz – złodziej jest zawsze dobrym obserwatorem. I zanim zaatakuje swoją ofiarę, zwykle obserwuje ją dużo wcześniej. Jeśli złodziej już upatrzy sobie ofiarę, to tak naprawdę niewiele można wtedy zrobić. Już wyjaśniam, dlaczego tak czarno to widzę.

Pomyśl przez chwilkę, czy złodziej wybierze na swoją ofiarę kobietę w wieku trzydziestu lat z torebką przewieszoną na ukos przez ramię i to w taki sposób, że torebka znajduje się z przodu na brzuchu, a pani trzyma na niej swoją rękę? No pewnie takiej pani nie wybierze, zwłaszcza jeśli w pobliżu niej jest mąż. A teraz odwróćmy sytuację. Pani niesie torebkę na ramieniu, a rękę ma nie na niej, bo przecież musi trzymać telefon ciągle przed oczami, w dodatku mało zwraca uwagę na otoczenie. No oczywiście, będąc złodziejem, wybrałbym tę drugą panią. Poczekałbym, aż znajdzie się w takim miejscu, że będę mógł swobodnie przebiec obok… i tyle by widziała mnie oraz swoją torebkę.

Mity na temat samoobrony kobiet

Osobiście jestem zdumiony, gdy widzę na YouTube takie filmy ze szkoleń dla kobiet, gdzie uczy się panie na przykład zakładać dźwignię na rękę stukilowego napastnika albo uwalniać się za pomocą zarzucenia nogi na szyję facetowi, który już praktycznie na kobiecie leży i majstruje przy spódnicy. Starcie bezpośrednie zwykle jest przez kobietę przegrane. Wykluczam tutaj oczywiście mistrzynie sztuk walki, wtedy jest to inna sytuacja. Tak jak napisałem wcześniej, jeśli nie trenowałaś przez kilka lat sportów walki, możesz wygrać pojedynek jeden na jeden, tylko używając zaskoczenia. Jeśli napastników jest więcej niż jeden, sytuacja jest dużo trudniejsza i raczej walki bym nie zalecał, lepszym rozwiązaniem byłoby tu wykorzystanie nadarzającej się okazji, by uciec. Przydatne mogłyby tu być też metody pozbawiające Cię w tym momencie atrakcyjności.

***

To tylko niektóre wskazówki na temat bezpieczeństwa kobiet od Leszka Elmerycha. Więcej cennych wskazówek znajdziesz w książce: Strong Women – bezpieczne kobiety.

Spis treści

Wstęp

Rys profilaktyczny

Właściwy wybór drogi

Twoja kondycja fizyczna

Różnice między kobietą a mężczyzną w kontekście samoobrony

Agresor – zboczeniec miękki

Agresor – brutal

Gdzie uderzyć napastnika?

Sposoby skutecznej ucieczki

Atak psa

Kobieta a atak terrorystyczny

Ataki rabunkowe

Narzędzia do samoobrony

Imprezy, alkohol i gwałt

Mity na temat samoobrony kobiet

Wzywanie pomocy

Strach i panika

Porwanie dla okupu – historia prawdziwa i analiza postępowania ofiary

Komenda Główna Policji radzi

Przypadki gwałtów – analiza i wnioski

Zakończenie