Jak połknąć tę żabę?

Nie połykaj żaby, zmień ją w księcia

Specjaliści od efektywności często radzą, by dzień pracy zaczynać od „połknięcia żaby”. Żabami – jak pewnie wiesz – nazywane są najbardziej nieprzyjemne sprawy, które mamy do załatwienia. Jeśli musisz połknąć żabę, no to rzeczywiście najlepiej zrobić to od razu i nie zadręczać się niezbyt przyjemnymi perspektywami. Ale… zaraz… zaraz…

Dlaczego całe nasze życie ma polegać na połykaniu żab? Przecież Ty wcale nie lubisz jeść tych żab, prawda? Na pewno pamiętasz z dzieciństwa te baśnie, w których pocałowana żaba przemienia się w księcia. A więc…

Nie połykaj żaby. Zmień ją w księcia.

To znacznie lepsze rozwiązanie i oczywiście jest możliwe. Rozumiem, że to nie wydaje się takie proste do zrealizowania, ale z pewnością nie warto z rzeczywistością iść na aż tak duże kompromisy, by stale robić to, czego szczerze nie znosimy.

Oczywiście, to jasne, że najprawdopodobniej nie możesz sobie pozwolić na to, by nagle zrezygnować ze wszystkich nielubianych obowiązków i zupełnie wyrugować je ze swojego życia.

Możesz jednak już teraz sprawić, że nie będą aż tak nieprzyjemne czy nudne.

Wprowadź w rutynowe działania nieco finezji.

Słyszałam niegdyś o właścicielu niewielkiego sklepu internetowego, który codziennie osobiście pakował dla klientów paczki. Była to dość nużąca czynność, więc zastanawiał się, jak ją urozmaicić, jak przełamać tę rutynę wielokrotnie powtarzanej czynności. W końcu wymyślił, że wszystkie paczki będzie personalizować. Do każdej przesyłki dodawał wydrukowany list do klienta z podziękowaniem za zakup, a także niewielki gratis. Paczka była w dodatku ładnie zapakowana.

Klienci bardzo pozytywnie reagowali na wysiłek sprzedawcy. Tym bardziej, że nie spodziewali się takiej obsługi ich zamówienia. List, gratis i przyjemne dla oka opakowanie były niespodzianką dla klientów, a sama świadomość sprawienia komuś miłej niespodzianki stała się dla sprzedawcy źródłem satysfakcji z mozolnej pracy. I w ten oto sposób obślizgła żaba stała się księciem.

Gdy zastanawiasz się czasem „Jak połknąć tę żabę?”, nie zapomnij, że:

Chociaż nie wszystko możesz zmienić, to wszystkiemu możesz nadać swój własny sens.

O autorce
dr Anna Obrębska-Woźniczka

Z pasji i wykształcenia jest językoznawcą – doktorem nauk humanistycznych i magistrem filologii polskiej. Ukończyła także wiele kursów dotyczących m.in. informatyki (dyplom technika informatyka), marketingu, coachingu, a także zdrowia i dobrego samopoczucia w ujęciu holistycznym. Aktualnie pracuje jako redaktor językowy i wydawca. Na blogu Primum Verbum dzieli się wiedzą i przemyśleniami dotyczącymi zagadnień, które są jej najbliższe.