Redakcja i korekta tekstu
Oferuję Państwu redakcję i korektę tekstów każdego typu – naukowych, beletrystycznych, marketingowych i innych.
Nazywam się Anna Obrębska-Woźniczka, redakcją i korektą tekstów zajmuję się zawodowo od 2009 roku. 12 lat temu założyłam firmę Primum Verbum, która proponuje nie tylko usługi edycji językowej, ale także kompleksowo przygotowuje do druku publikacje oraz wydaje książki.
Do tej pory poprawiłam kilkadziesiąt tysięcy stron różnego typu materiałów oraz kompleksowo przygotowałam do druku kilkaset książek.
Zanim powołałam do życia firmę Primum Verbum, przez wiele lat zgłębiałam na Uniwersytecie Łódzkim tajniki języka polskiego, co zaowocowało najpierw tytułem magistra filologii polskiej, a później stopniem doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polonistycznego.
Chętnie poprawię dla Państwa zarówno obszerną monografię naukową, jak i krótki materiał promocyjny. Gwarantuję najwyższą jakość usług redakcyjnych, szeroki zakres redakcji tekstu, nanoszenie poprawek w trybie śledzenia zmian i – oczywiście – dotrzymywanie ustalonych terminów.
Jaki jest zakres usługi redakcji i korekty tekstu?
W ramach redakcji i korekty tekstu korygowane są usterki:
– ortograficzne,
– interpunkcyjne,
– gramatyczne,
– leksykalne,
– stylistyczne,
– logiczne,
– merytoryczne (o ile dotyczą wiedzy ogólnej, a nie bardzo specjalistycznej),
– edytorskie błędy zapisu, takie jak niepotrzebne spacje, łączniki w miejscu myślników itp.,
a także ujednolicane są przypisy i bibliografia w opracowaniach naukowych.
Ile kosztuje sprawdzenie tekstu?
Usługa redakcji i korekty tekstu kosztuje w Primum Verbum 10 zł netto + 23% VAT (12,30 zł brutto) za stronę rozliczeniową (1800 znaków ze spacjami).
Wystawiam faktury VAT.
Jak uzgodnić termin wykonania korekty tekstu i zamówić usługę?
Wszelkie pytania oraz teksty do sprawdzenia proszę przesyłać na adres: zamowienia@primumverbum.pl
Dotychczasowe doświadczenia firmy Primum Verbum w zakresie redakcji i korekty tekstu
1. Redakcja i korekta książek oraz artykułów naukowych
Redakcja i korekta książek, artykułów i prac naukowych stanowi znaczną część działalności naszej firmy. W ciągu 12 lat istnienia sprawdziliśmy i przygotowaliśmy do druku setki tekstów naukowych, opublikowanych następnie w czasopismach naukowych lub jako niezależne monografie. Zaufało nam wielu pracowników naukowych oraz rozmaite instytucje – uczelnie i towarzystwa naukowe – na zlecenie których wykonywaliśmy usługi redakcji i korekty monografii naukowych, tomów pokonferencyjnych, słowników i encyklopedii. Wielokrotnie zajmowaliśmy się także edycją językową i techniczną oraz formatowaniem w aplikacji MS Word nieprzeznaczonych do druku (w postaci książek) prac licencjackich, magisterskich czy doktorskich.
Przez proces redakcji i korekty skuteczne przeprowadziliśmy liczne publikacje naukowe, takie jak:
– encyklopedie i słowniki, np. Słownik polszczyzny rzeczywistej (siłą rzeczy fragment);
– monografie naukowe, np. Współczesne gatunki i style wobec tradycji retorycznej;
– publikacje wieloautorskie, m.in. TEATR – LITERATURA – MEDIA. O polsko-niemieckich oddziaływaniach w sferze kultury po 1989 roku;
– podręczniki i skrypty akademickie, m.in. Wybrane zagadnienia wprowadzające do nauki o komunikowaniu.
2. Redakcja i korekta tekstów literackich i publicystycznych
W ramach działalności naszego wydawnictwa oraz na zlecenie innych firm i instytucji opracowaliśmy językowo i edytorsko liczne powieści i tomiki poezji oraz literacko-plastyczne albumy. Przygotowaliśmy do druku także wiele biografii, wspomnień czy kronik rodzinnych. Z pełnym zaangażowaniem wspomagamy i wspieramy proces doskonalenia dzieł literackich. Poprawiamy nie tylko błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy gramatyczne, ale również dużą wagę przywiązujemy do stylu i spójności tekstu.
Wśród poprawionych przez nas publikacji o charakterze literackim i publicystycznym znajdują się:
– powieści i opowiadania, m.in. Imago Veles;
– literacko-fotograficzne albumy, m.in. Jeszcze raz zacząć od początku. Obrazkowe historie;
– tomy poezji, m.in. Cóż mam powiedzieć?;
– pamiętniki, wspomnienia, reportaże, m.in. Dzieje polskiej rodziny od roku 1863 do 1944.
3. Redakcja i korekta tekstów marketingowych
W Primum Verbum zajmujemy się również korektą treści stron internetowych, blogów czy postów przeznaczonych do publikacji w mediach społecznościowych. Redagujemy teksty broszur, ulotek, folderów i prospektów firmowych. Sprawdzamy także oferty handlowe, raporty, a także wszelkiego typu teksty o charakterze użytkowym (podania, pisma, listy motywacyjne itp.).
Wśród poprawionych przez nas tekstów o charakterze marketingowym i użytkowym znajdują się:
– treści stron WWW, m.in. witryny firm zajmujących się architekturą wnętrz, sprzedażą materiałów budowlanych;
– artykuły przeznaczone na blogi, m.in. związane z informatyką, medycyną;
– teksty folderów, katalogów, m.in. materiały marketingowe producentów fotelików samochodowych czy dywanów i wykładzin;
– listy motywacyjne.
Na czym polega proces redakcji i korekty tekstu?
Redakcja i korekta tekstu to pojęcia kluczowe w praktyce wydawniczej i redakcyjnej. Mimo rosnącej popularności tego typu usług autorzy nierzadko postrzegają te terminy jako synonimiczne, używają ich wymiennie, co może prowadzić do wielu nieporozumień, bo przecież nie są to pojęcia tożsame. Warto zatem poznać charakterystykę terminów KOREKTA TEKSTU i REDAKCJA TEKSTU.
Redakcja tekstu – dbałość o formę tekstu i przekaz
Redagowanie tekstu polega na poprawianiu błędów wszelkiego rodzaju, między innymi gramatycznych, leksykalnych, stylistycznych, składniowych, merytorycznych i logicznych. Redaktor odpowiada za kompleksowe, całościowe przygotowanie tekstu do druku (lub do publikacji w innej formie): uzupełnia brakujące elementy, sprawdza poprawność nazw własnych, terminów specjalistycznych, a także ujednolica i uzupełnia zapis skrótów, oznaczeń, przypisów oraz bibliografii w tekstach naukowych. Redaktor czuwa ponadto nad spójnością stylu i kompozycji, wpływa na jego przejrzystość i atrakcyjność, między innymi poprzez segmentację zdań wielokrotnie złożonych, wyodrębnianie akapitów czy usuwanie licznych powtórzeń.
Korekta tekstu – szlifowanie formy
Korekta polega na usunięciu błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych i edytorskich, które zostały pominięte w procesie redakcji. Ma na celu wyeliminowanie wszelkich niedociągnięć, usterek. W związku z tym, że korektę wykonuje się najczęściej na zredagowanej, a czasem i złożonej już publikacji, korektor nie sprawuje kontroli nad wartością merytoryczną tekstu, nie zajmuje się kwestiami przejrzystości czy atrakcyjności wypowiedzi, ale poprawia błędy stricte formalne, powstałe np. w wyniku wadliwego łamania tekstu. Zakres pracy wykonywanej w procesie korekty tekstu jest zatem węższy niż w przypadku redakcji tekstu.
Korekta autorska – autoryzacja tekstu
Korekta autorska to niezbędny element procesu wydawniczego – oznacza autorskie zweryfikowanie zmian w tekście i sprawdzenie, czy poprawki wprowadzone przez korektora i redaktora nie wpłynęły na pierwotną wymowę dzieła. Autor, akceptując lub odrzucając zaproponowane sugestie, zatwierdza ostateczną wersję tekstu.
Redakcja i korekta tekstu – kompleksowa dbałość o treść i formę
Redakcja z korektą to kompleksowe opracowanie językowe tekstu: wyeliminowanie zarówno błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych, jak i stylistycznych, logicznych oraz merytorycznych. Polega na profesjonalnym weryfikowaniu treści, dzieleniu się spostrzeżeniami na temat zauważonych niespójności i stanowi najbardziej uniwersalne rozwiązanie dla osób, którym zależy na starannej, spójnej oraz przemyślanej pod względem kompozycyjnym formie publikacji.
Czym charakteryzuje się profesjonalna redakcja tekstu?
Patrząc z perspektywy wielu lat doświadczeń w redagowaniu książek, artykułów, folderów marketingowych, treści na strony internetowe, możemy wymienić kilka cech dobrze wykonanej usługi redakcji i korekty tekstu.
Empatia
Poprawiając tekst, mamy na uwadze cele, które autor chce osiągnąć, a także powody, dla których zlecił nam usługę redakcji i korekty tekstu. Jeśli tekst ma charakter marketingowy, trzeba wzmocnić jego sprzedażową wartość, jeśli ma to być tekst wspierający pozycjonowanie strony, powinniśmy cały czas myśleć o tym, jakie słowa i zwroty, jaka kompozycja zdań pomoże przyciągnąć na stronę potencjalnie zainteresowanych tematem odbiorców. Jeśli mamy do czynienia z tekstem literackim, który ma spełniać funkcje estetyczne, uczciwie wskażmy autorowi błędy w literackim obrazowaniu, pomóżmy mu ze słów wyrzeźbić literackie dzieło. Oczywiście redaktor/korektor nie może stawać się współautorem dzieła, ale dobrze jest, jeśli potrafi być przewodnikiem autora, jego oparciem w zakresie trudnej sztuki słowa.
Uważność
Przeciętna książka ma setki tysięcy znaków, a każdy z nich może być literówką, usterką, którą trzeba dostrzec i naprawić. Profesjonalna redakcja książki (lub jakiegokolwiek innego tekstu) wymaga czytania niezwykle uważnego, zatrzymywania wzroku nie tylko na każdym słowie, ale i na każdej literze.
Zaangażowanie
Dobra redakcja tekstu nie przewiduje dróg na skróty. Prawidłowe uchwycenie sensów, których kształt językowy często trzeba poprawić, wymaga od redaktora pełnego skupienia i zaangażowania, a także gotowości do „drążenia tematu”, jeśli coś wymaga sprawdzenia w literaturze lub skonsultowania z autorem. Niezaangażowane sprawdzanie tekstu może skutkować m.in. poprawkami, które zmieniają sens wypowiedzi autora.
Kompetencje
Punkt ostatni, ale najważniejszy. Oczywiście nie ma mowy o dobrej redakcji i korekcie tekstu, jeśli redaktor nie jest wyposażony w odpowiednie kompetencje, na które składają się: odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i nieustanna gotowość ciągłego podnoszenia swoich kompetencji.