Techniki druku
W przypadku nakładów na większą skalę wyróżnia się obecnie dwie główne techniki druku: cyfrową i offsetową. Wybór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od wielkości nakładu i charakteru publikacji. Odpowiednio wybrana technika pozwala na profesjonalne i ekonomiczne wydanie publikacji oraz uwydatnienie wszelkich jej walorów.
Druk cyfrowy polega na naświetlaniu wałka podłączonego do tonera, z którego obraz jest następnie przenoszony na papier (niekiedy również na inne podłoża, np. tkaniny, folie czy tekturę). Przeznaczony jest do niewielkich nakładów (opłaca się przy drukowaniu do ok. kilkuset egzemplarzy) i niedużych formatów.
Do zalet tego rodzaju druku należy krótki czas oczekiwania na odbitki, brak kosztów początkowych związanych z przygotowaniem formy drukarskiej oraz możliwość uszlachetniania i personalizacji materiałów (ponieważ drukowanie odbywa się za pośrednictwem transferu danych, każdy wydruk może zawierać inne elementy tekstowe i graficzne), dzięki czemu technika ta jest wykorzystywana przede wszystkim do drukowania zaproszeń, materiałów konferencyjnych lub dokumentów firmowych.
W druku offsetowym natomiast obraz jest przenoszony na papier (niekiedy również tworzywa sztuczne czy tekturę) z płaskiej formy, po uprzednim naświetleniu w technologii CTP, i odbywa się z użyciem farb. Jest to druk wielkonakładowy (ze względu na wysoki koszt przygotowania produkcji technika ta jest opłacalna dopiero przy dużym nakładzie: setek lub tysięcy egzemplarzy).
Do zalet tej techniki należy bardzo wysoka rozdzielczość druku, operowanie kolorami spoza standardowej palety CMYK, możliwość otrzymywania wydruków wielkoformatowych, a także uszlachetniania materiałów.
Każda z tych metod ma zarówno zalety, jak i wady. Dobór technologii zależy więc przede wszystkim od specyfiki publikacji i jej przeznaczenia. Druk cyfrowy będzie bardziej odpowiedni, gdy priorytetem jest czas i niewielki nakład, natomiast w momencie, gdy czas realizacji nie jest najważniejszy, a ilość kopii oscyluje w granicach kilku tysięcy, przewagę zyskuje druk offsetowy.
Sylwia Mosińska