Harry Potter i zagrożenia duchowe

..........................

TYTUŁ: Harry Potter i zagrożenia duchowe

AUTOR: Anna Rogala

FORMAT: PDF

ILOŚĆ STRON: 169

ROK WYDANIA: 2017

WYDAWNICTWO: Primum Verbum

e-ISBN: 978-83-66354-35-7

Opis

Harry Potter to seria, która zarówno w Polsce, jak i na świecie, pobiła absolutny rekord wydawniczy. Ten siedmiotomowy cykl zapewnił jego autorce, Joanne Kathleen Rowling, status jednej z najbardziej majętnych osób w Wielkiej Brytanii oraz miano najpopularniejszej pisarki naszych czasów. Można już mówić o tym, że przygody nastoletniego czarodzieja na stałe wpisały się w kanon współczesnej literatury młodzieżowej, a odniesiony sukces uczynił z książki nie tylko bestseller, ale również zapoczątkował tak zwaną potteromanię. Na pierwszy rzut oka zjawisko to jawi się jako całkowicie nieszkodliwe. Dzięki niemu wiele wychowanych w dobie Internetu dzieci przekonało się, że książka może stanowić godną uwagi alternatywę dla gry komputerowej. Wzniecona przez magiczną literaturę pasja połączyła także ludzi z całego świata pragnących dzielić się spostrzeżeniami na temat ulubionych fragmentów czy postaci tej popularnej serii do zakładania w tym celu specjalnych forów i grup dyskusyjnych, poprzez co utworzyli oni swoją własną potterową społeczność. Mimo to, z jakiegoś powodu ta ciesząca się milionami fanów saga zyskała sobie także licznych wrogów. To właśnie analiza krytycznie nastawionych wobec Harry’ego Pottera wypowiedzi stanowi cel badawczy niniejszej pracy.

Spis treści

Wstęp
Rozdział 1. Współczesne rozumienie pojęcia duchowości
Rozdział 2. Zagrożenia duchowe i ich głosiciele
2.1. Zagrożenia duchowe: magia i okultyzm
2.2. Harry Potter jako zagrożenie duchowe
Rozdział 3. Narodziny antypotterowskiej działalności
Rozdział 4. Obrońcy Harry’ego Pottera
Rozdział 5. Czy Harry Potter naprawdę nam zagraża?
5.1. Harry Potter i obawy wśród demonologów
5.2. Harry Potter uczy dzieci egoizmu
5.3. Harry działa jak narkotyk
5.4. Harry Potter i przytłaczający magiczny klimat
5.4.1. Harry a baśnie braci Grimm
5.4.2. Harry a Władca Pierścieni
5.5. Harry Potter i język pełen nienawiści
5.6. Harry Potter i zaproszenie do realnego świata okultyzmu
5.6.1. Harry Potter i Nicolas Flamel
5.6.2. Harry Potter i LaVey
5.7. Harry Potter i okultystyczna symbolika
5.8. Harry Potter i źli mugole
5.9. Harry Potter i potworne stworzenia
5.10. Harry Potter i narastające zło
5.11. Harry Potter i świat pozbawiony miłości
5.12. Harry Potter i rasistowskie ideologie
5.13. Harry Potter i dobro wymieszane ze złem
5.14. Harry Potter i magiczne przepowiednie
5.15. Główni bohaterowie: dobrzy czy źli?
5.15.1. Dumbledore: dobry czy zły?
5.15.2. Harry Potter: naprawdę taki zły?
Rozdział 6. Rowling i deklaracja wiary
Rozdział 7. Chrześcijańskie wersje Harry’ego Pottera
Rozdział 8. Zagrożenia duchowe i teorie spiskowe
Zakończenie
Bibliografia
Źródła internetowe
Streszczenie
Abstract

Fragmenty

***

W zaledwie kilkanaście dni później, po opublikowaniu negatywnej wypowiedzi czołowego egzorcysty Watykanu na temat Harry’ego Pottera, inne wydarzenie dolało oliwy do ognia. I to dosłownie. W stanie Nowy Meksyk ostatniego dnia 2001 roku z inicjatywy pastora Kościoła Wspólnoty Chrystusa w Alamogordo doszło do kontrowersyjnej akcji mającej na celu spalenie na stosie książek o Harrym Potterze. Zdaniem wielebnego Jacka Brocka książki te stanowią obrazę dla Stwórcy, bowiem zachęcają czytelników do zapoznawania się z praktykami magicznymi.

***

Dumbledore, traktowany przez wielbicieli Harry’ego Pottera jako postać kontrastująca ze złem wcielonym, czyli Voldemortem, zdaniem przeciwników Rowling wcale nie jest takim krystalicznym bohaterem, na jakiego z pozoru wygląda. Poza faktem, że przyznaje się do własnej niemożności pokonania Pana Ciemności, wytykanych jest mu również parę innych rzeczy. Wielu spośród czytelników zastanawia się, dlaczego rządzony przez Dumbledora Hogwart trzyma u siebie Ślizgonów, skoro wszyscy zwolennicy Voldemorta wywodzą się właśnie ze Slytherinu. Jak zauważa David Colbert, autor Magicznych światów Harry’ego Pottera, „tak naprawdę obecność Ślizgonów w Hogwarcie mówi bardzo dużo o jej (Rowling) wizji dobra i zła”. Hogwart w zamysłach autorki zdaje się odzwierciedlać człowieka: w każdym z nas tkwi cząstka zła i nikt nie jest wolny od grzechu. Najważniejsze, aby dobre cechy przezwyciężały te złe, co obrazuje proporcja trzech „dobrych” domów do jednego „złego”. Ponadto „źli” mają możliwość dołączenia do tych dobrych. Dumbledore nie izoluje domu Ślizgonów od pozostałych czarodziejów wywodzących się z rodzin nie obciążonych zarzutami służenia Czarnemu Panu. Przygarnia ich do siebie, licząc na to, że wybiorą oni właściwą drogę życia, a nawet sprowadzą na nią swoich błądzących bliskich. „Dumbledore niejednokrotnie okazuje silną wiarę w to, że upadli czarodzieje mogą odkupić swoje przewinienia”. Czyż takie podejście nie przypomina wiary w to, że każdy grzesznik ma szansę, aby odkupić swoje winy i dostąpić zbawienia? Jednakże krytycy Harry’ego Pottera są z zasady przeciwni traktowaniu dobrego Dumbledore’a jako antytezy złego Voldemorta, tym samym dalecy są od przypisywania jego słowom jakichkolwiek chrześcijańskich wartości. Postrzegają go wręcz jako heretyka, czemu w szczególności ma poświadczać wygłoszony przez dyrektora pogląd na temat ludzkiej duszy, rzekomo sprzeczny ze stanowiskiem Kościoła Katolickiego.