Być Polakiem, czyli życie pisane wierszem

25.20 

..........................

TYTUŁ: Być Polakiem, czyli życie pisane wierszem i wiersze pisane przez życie

AUTOR: Rafał Pilarek

ROK WYDANIA: 2018

FORMAT: PDF

LICZBA STRON: 219

WYDAWNICTWO: Primum Verbum

Opis

Patriotyzm? Oczywiście, że tak, przede wszystkim, lecz nie poprzez hasło „Polska, Polska, Polska”, bo od tego tylko krok do hasła: „Kupuj to, co Polskie”, i już niedaleko do stwierdzenia: „Polska dla Polaków”, i sumą rzeczy z cnoty, która przez tysiące lat charakteryzowała się męstwem, oddaniem, pokorą i uczciwością, kreuje się nacjonalistyczna retoryka nienawiści.

Więc co ja proponuję?

Patriotyzm poprzez hasło: „Człowiek, Człowiek, Człowiek”, czyli na drodze odbudowy moralnej człowieka, aby w sercach i umysłach zdominowanych przez nienawiść wynikającą i z ciężaru historii, i z własnych słabości krzewić kulturę miłości i pokoju, miłości bez względu na płeć, wiek, wyznanie i poglądy, która jednocześnie cywilizuje każdego człowieka i z każdym pokoleniem zbliża ludzkość do Boga.

Zapoznaj się z moją wizją miłości, patriotyzmu i człowieczeństwa, dowiadując się przy tym, co sprawiło, iż stałem się hybrydą marzyciela i realisty. Podróżując meandrami mych przemyśleń i  konfrontując je ze swoimi spostrzeżeniami, wzbogacisz własny warsztat życiowych doświadczeń i uzyskasz odpowiedź, w jaki sposób stałem się marzycielem twardo stąpającym po ziemi. [Autor]

 
Spis treści
 
Hymn do miłości 
Przedsłowie 
1. Z uniesioną gardą 
2. Edukacja 
3. Jedność 
4. Sierpień 1944 
5. Platoniczna miłość 
6. Rzeczpospolita 
7. Spotkanie ze samym sobą 
8. Romeo niech zostanie w niebie 
9. Marsz złamanych serc 
10. Polska Arką Przymierza Europy 
11. Sakrament miłosierdzia  
12. Kokardki i warkocze 
13. Modlitwa 
14. Nie chcę być złym prorokiem, ale… 
Posłowie 
Teoria stworzenia (I) (Hymn do Einsteina) 
 
 
Fragmenty
 
Zdejmijcie maskę, tandetną atrapę rycerskiej zbroi
i płaczcie gorzko, jeśli boli – to żaden wstyd.
Wstydem jest orzeł trzymany w niewoli,
więc walczcie do ostatniej kropli krwi,
zmęczonej kapitalizmem ducha,
wzbudzając swych marzeń uśpione anioły,
by umysłów potęgą budować przyszłe dni.
 
Myślą przewodnią naszych rozważań będzie próba znalezienia odpowiedzi na współcześnie ważne pytania – co to znaczy być patriotą, jakim powinienem być Polakiem, jakie mam reprezentować wartości, aby, z jednej strony, nie zobojętnieć na sprawy kraju, a z drugiej – nie nadać uczuciu, którym darzę ojczyznę, znamion fanatyzmu. Nie sądzę, aby było to łatwe, tym bardziej że nie do końca wiadomo, czy taka odpowiedź w ogóle istnieje. Niemniej jednak życie mnie nauczyło, że zawsze warto próbować, dlatego podejmijmy to wyzwanie, a z czasem okaże się, ku czemu nas to zaprowadzi.
 
stąd na kobiercu ślubnym świata
wśród narodów zjednoczonych
ma swe gniazdo król przestworzy
będąc dumny ze swej korony
wszem i wobec wciąż ogłasza
że naturą jest Polaka
być…
aniołem pokoju lub demonem wojny
 
Oto portret patrioty bez cienia fanatyzmu. Tak jak w całej przestrzeni świata jesteśmy dziećmi jednego Boga, tak tu, w granicach naszego kraju, mamy jedną matkę, Polskę, będąc tym samym braćmi i siostrami z jedności krwi, marzeń i nadziei. Chleb urabiany w tej ziemi, i z tej ziemi, nie zawsze był słodki i życiodajny, lecz pomimo licznych politycznych potknięć i militarnych porażek jesteśmy, trwamy i – co najważniejsze – rozwijamy się w duchu jedności.